Експерти протестували якість автомобільного газу в Україні

Експерти протестували якість автомобільного газу в УкраїніРинок автомобільного газу лихоманить. Ціни на популярне пальне (автопарк «на газу» становить близько 30% в цілому по країні) демонструють шалену турбулентність. Спочатку буквально за тиждень «блакитне» паливо подорожчало майже вдвічі, потім цінники зменшилися відсотків на 30. При цьому багато мереж відчували нестачу ресурсу – і саме фактор перебоїв з поставками і привів до цінового ралі. Крім того, багато експертів відзначають, що при виникненні дефіциту ресурсу, на ринку різко збільшується кількість «лівого» товару сумнівної якості. У торішньому дослідженні експерти виявили неоднозначну картину – порушень було чимало, особливо у нелегальних продавців. Яка ситуація зараз, з’ясовували фахівці Інституту споживчих експертиз.

Учасники.
Останнім часом в соціальних мережах багато автомобілістів скаржилися на якість газу, причому звинувачували в основному великі мережі АЗС. Тому основну увагу експерти приділили ряду всеукраїнських мереж АЗС (Shell, ОККО, WOG, БРСМ і інші), великим мережам столиці і регіону (КЛО, Luxwen) і декільком «бочкам», тобто незаконним заправкам. Експерти відбирали проби в спеціальний відбірник, після чого зразки доставлялися в лабораторію. На відміну від торішнього тесту, в цей раз і мережеві заправки, і «нелегали», без проблем відпускали паливо для аналізу. Правда, на «бочках» відпускали лише за умови невидачі фіскального чека, і після лабораторії стала зрозуміло, чому.

Скільки «задувають»?
Точність наливу газу – найбільш критикований водіями параметр. Багато автомобілістів заміряють пробіги, і скаржаться на те, що заправляють їм газу більше, ніж становить ємність балона. За нормативами, недолив може становити не більше 1%, але добитися такого результату на колонці досить складно. Проте, за фактом результати виявилися відмінні – у всіх мережевих заправок точність наливу вище 97%. Найточніший налив виявився при відпустці Power Gas на заправках Shell – 99,0% і БРСМ-Нафта – 98,5 відсотка. А ось «нелегали» грішать недоливом – за інсайдерською інформацією, недолив 10% – це ще непогано. Деякі особливо жадібні «товариші» примудряються дурити водіїв і на 20% від кількості, зазначеного на лічильнику. Також недолив може траплятися і без злого умислу – просто «нелегали» економлять на своєчасному обслуговуванні колонок. В кінцевому підсумку, споживач незначно виграє в ціні, але проїжджає меншу кількість кілометрів.

В лабораторії.
У лабораторії зразки тестувалися на відповідність вимогам ГОСТ 27578 «Гази вуглеводневі зріджені для автомобільного транспорту» за показником «Компонентний склад». Як відомо, автомобільний газ складається з суміші пропану і бутану, а також інших вуглеводнів (ізобутана, пропілену, етану, етилену і т.д.). Для різних пір року кількісний вміст суміші може бути різний – влітку це приблизно 40: 60 (пропану до бутану), взимку ж навпаки – 60: 40. Адже чим більше пропану в газі, тим вище тиск насичених парів і тим краще пускові якості і робота паливної апаратури в зимовий період експлуатації.
Одним з головних моментів є також марки скрапленого газу. Основних дві – ПБА (пропан-бутан автомобільний) і СПБТ (суміш пропану бутану технічна). В чому різниця? Перша марка – очищений газ, адаптований під використання в автомобілях, друга – більш «брудний», призначений для побутових потреб (наприклад, опалення). І тут виявилися неприємні сюрпризи.
Європейський стандарт EN 589-2008 в розділі терміни трактує автомобільний скраплений газ як такий, що містить незначну кількість ненасичених вуглеводнів (пропілену, бутен і пентанов (пентенов). В Україні поки діє ГОСТ 27578-87, який встановлює допустиму норму ненасичених вуглеводнів – не більше 6%. у зразку, відібраному на нелегальній АГЗС, таких виявилося набагато більше нормативу – понад 11%! Виходячи їх цих даних, це паливо не можна віднести до автомобільного. Крім того, в газі з «бочки» також виявилося мало пропану – 33%, при нормі не нижче 50 ± 10%. Для автомобіля це не смертельно, але витрата такого газу буде набагато більше.

За вимогами до СПБТ допускається рідкий залишок до 1,6%, а для ПБА наявність залишку не допускається. Крім того, допустиме граничне вміст сірки в ПБА нижче ніж СПБТ (а за вимогами EN 589 – не більше 50 мг / кг).
Наявність рідкого залишку в СПБТ при його використанні в автомобілях веде до накопичення залишку в баках, засмічення фільтрів, несправностей паливної апаратури. Наявність ненасичених веде до збільшення шкідливих речовин в продуктах згоряння. Підвищений вміст сірки призводить до скорочення терміну служби каталітичних нейтралізаторів і забруднення навколишнього середовища оксидами сірки. Наявність меркаптанової сірки призводить до підвищеної корозії деталей паливної апаратури.

В цілому, всі великі мережі витримали випробування, показавши гарні результати. Найкраще співвідношення показав зразок Power Gas на заправках Shell – 58 пропану і 39 бутану. Таке співвідношення дозволяє забезпечити найбільш повне згорання суміші, а значить, і забезпечить динаміку при збереженні економічності їзди. На другому місці – автомобільний газ мережі БРСМ-Нафта, із співвідношенням 52:44. До речі, зразок мережі Shell Power Gas виявився «чистим», пропілену в ньому виявилося всього 0,10%. Також непогані результати показав зразок ОККО, який має добре збалансований склад компонентів, і низький вміст пропілену.

І ще один важливий параметр – щільність газу. Чим вона більше, тим більше при інших рівних пробіг на одній заправці. У цьому параметрі найвищі показники продемонстрували зразки мереж Luxwen і Shell.
tablicya_11.jpg (139.13 Kb)
У сухому залишку.
В цілому, ситуація з якістю автомобільного газу виявилася не такою критичною, чого не скажеш про цінові коливання. Судячи з усього, мережі продають якісне паливо, українського, білоруського чи російського виробництва. Залишається побажати, щоб поставки були ритмічними, і ринок не відчував дефіциту. Тоді і ціни підуть вниз, адже конкуренція в цьому сегмента дуже висока.

Lingualeo

 

Цей запис розміщений в Автомобілі, Для водіїв. Додати в permalink.